Przedszkole: „Jesienne kiszenie kapusty”

20 października dzieci z obydwu oddziałów przedszkolnych naszej szkoły wzięły udział w kiszeniu kapusty w gospodarstwie Państwa Alicji i Stefana Łyszyków. Dzieci nie tylko poznały etapy produkcji tego zdrowego produktu ale i same pomagały w czynnościach przygotowania kapusty do procesu kiszenia. Praca wcale nie była łatwa – ale nawet nasze 3-latki zmierzyły się dzielnie z ciężkim ubijakiem. W „telegraficznym skrócie” całość procesu kiszenia kapusty wygląda tak: wybielanie, szatkowanie, ubijanie, obciążanie, przebijanie, oczekiwanie i ….. zajadanie!

 

 

Gospodarze przyjęli nas bardzo ciepło i z przyjemnością odpowiadali na pytania małych gości. Na koniec wszyscy podziękowali p. Alicji i p. Stefanowi wręczając dyplom z podziękowaniem oraz wykonany przez młodszą grupę piękny, jesienny lampion, który zapewne umili Gospodarzom czas oczekiwania (w długie , jesienne wieczory) – na ukiszoną kapustę. My również nie wyszliśmy z pustymi rękoma. Otrzymaliśmy dwie główki kapusty z których w przyszłym tygodniu wykonamy pyszne, zdrowe warzywne surówki !Zachęcamy wszystkich do jedzenia kiszonej kapusty jesienią i zimą! Jest ona nie tylko smaczna - ale i zawiera sporo witaminy C, witaminy E oraz wapnia i fosforu. Sok z kiszonej kapusty wzmacnia odporność organizmu, wspomaga odchudzanie i posiada działanie przeciwnowotworowe. Życzymy więc smacznego!

Ciekawostka

W USA co roku organizowane jest święto kiszonej kapusty. Podobny festiwal odbywa się także od 1978 r. w niemieckim mieście Leinfelden-Echterdingen gdzie świętuje się zakończenie sezonu kapuścianego w połowie października, festiwal odwiedza nawet do 40 tys. gości.

Święto kapusty odbywa się również w Polsce, na początku września, w miejscowości Charsznica w województwie małopolskim. Podczas tego święta wybiera się króla i królową kapusty. Rejon ten słynie z produkcji wysokiej jakości kapusty kwaszonej, często eksportowanej i docenianej za walory na całym świecie. (źródło: https://pl.wikipedia.org)

 Elwira Wilma

 Ewa Ryder-Sobczyk


 

 

Dodatkowe informacje

stat4u