Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W dniu 19 października bieżącego roku , gdy zegar z kukułką oznajmił godzinę 9.00 klasa druga pod kierunkiem i opieką swoje wychowawczyni postanowiła uświetnić obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania organizując spotkanie na … magicznej polanie.

Żeby goście mogli przybyć do nas, wcześniej przygotowaliśmy specjalne zaproszenia na olchowych listkach, które ptasia poczta dostarczyła kolegom i koleżankom z przedszkola, „zerówki”, klasy pierwszej i trzeciej , a także dyrektorowi szkoły, nauczycielowi biblioteki oraz pracownikowi Nadleśnictwa Warcino – panu Bogdanowi Okuniewskiemu.

 Pierwszym zadaniem jakie stanęło przed uczestnikami było dotarcie do celu. Trasę wyznaczały zielone strzałki, które zręcznie rozmieściliśmy w całym budynku szkoły.

Zabawę rozpoczęliśmy od prezentacji pluszowych bohaterów, wykorzystując do tego celu słowa reklamowej piosenki „Chodź, poznaj Gang Słodziaków”. Sześć naszych koleżanek: Natalia, Zuza, Zuzanna, Mania, Kinga i Kamila świetnie głosowo wcieliły się w swoje postacie… i po zakończonym występie otrzymały gromkie brawa od zebranych. Kątem oka dostrzegliśmy, że nawet pan dyrektor śpiewał, a zapewniamy, że umie to robić doskonale.

Potem przyszedł czas na czytanie. Wcześniej wybraliśmy opowiadanie – Sowa Zosia – pochodzące z książki „ Gang Słodziaków…”, które to przeczytali nam: dyrektor szkoły, nasza koleżanka Natalia i pani Honorata. Na podstawie wysłuchanej treści porozmawialiśmy o tym, czy wolno przywłaszczać sobie cudze rzeczy i jak się czuje ktoś, kogo tak bez wahania oskarżono o popełnienie wykroczenia.

Następnie nasz gość specjalny pan Bogdan Okuniewski – leśnik, pasjonat, pokazywał zdjęcia i niezwykle ciekawie opowiadał o zwyczajach zwierząt w ich naturalnych środowiskach. Ponieważ wielkimi krokami zbliża się czas jesienno – zimowych chłodów, leśnik zwrócił uwagę na znaczącą rolę człowieka w niesieniu pomocy zwierzętom w tym najtrudniejszym dla nich okresie.

Czas w miłym towarzystwie upływał nam bardzo szybko i nawet nie zauważyliśmy kiedy kukułka wykukała godzinę 10.00… Trzeba się było żegnać, bo nasi goście musieli wracać do swoich obowiązków. W związku z tym na zakończenie, wykorzystując teledysk, zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę „ Co nowego u Słodziaków” . Jak przystało na gospodarzy nie wypuściliśmy gości z pustymi rękami. India poczęstowała wszystkich orzechami „wspomagającymi pamięć”, a pani Honorata rozdała piórka, o zebranie których poprosiła wcześniej srokę Tereskę. Piórka będą stanowiły świetną zakładkę do książki. Nadleśnictwo Warcino przygotowało upominki, którymi były plany lekcji .

W doskonałych humorach, z wypiekami i uśmiechami na twarzach wszyscy wróciliśmy do swoich zajęć. Wierzymy, że wrażenia zostaną na długo w pamięci naszej i naszych gości, a hasło przewodnie : „Czytajcie, codziennie co najmniej 10 minut głośno” – będzie nie tylko zapisem, ale działaniem, dzięki któremu poznawanie świata okaże się łatwiejsze….

 Dziękujemy

 Uczniowie klasy II

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowe informacje

stat4u